Blog

Latest Industry News

Aracıma Yazılım Yaptırmak Motor Ömrünü Kısaltır Mı?

En çok merak edilenleri cevaplıyoruz.

En çok merak edilen ve sorulan sorulardan birkaç tanesini tek başlık altında olabildiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Aracıma Yazılım Yaptırmak Motor Ömrünü Kısaltır Mı? Bu Soru araç sahiplerine iletilmekte olan ve %50 si doğru %50 si yanlış olarak cevaplanan bir sorudur. Soruzun cevabının tam olarak sizi aydınlatabilmesi ve bilgilendirebilmesi için detaylı olarak konuyu en başından incelemesi ile sizlere sunuyoruz.

Öncelikle chip tuning hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; Özellikle 2000’li yıllardan sonra gelişen ve değişen otomotiv sektörü ile araç motorlarına birçok ekstra sensör eklenmiş,sensörleri ise kontrol ve kumanda eden ECU (Electronik Control Modul) adı verilen  (halk arasında beyin olarak adlandırılan) motor kontrol üniteleri eklenmiştir. Bu üniteler içerisinde mevcut olan yazılım / program ile aracın yakıt,hava,ateşleme,yakıt miktarı ve bunun gibi 5-6 daha farklı unsurları yönetmek ve yönlendirmektedir.

Herkesin en merak ettiği nokta olan ”Aracı üreten mühendis bunun daha güçlü / daha az yakıt tüketimi sağlayacağını bilmiyor muydu? ” gibi soruların cevabı ise elbette biliyorlar. Araçlarınızın programını yazan mühendislerce araçlar üretim bandına girmeden önce birçok teste (çalışma testi, güç, yakıt tüketimi, performans, motor ömrü gibi..) tabi tutmakta ve aracı en az yakıt tüketimi sağlayan, (bu dünya genelinde önem verilen bir nokta ve olabildiğince ekonomik yakıt tüketimi sağlayan araçlar sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde tercih edilmektedir) bu tüketime bağlı olarak en stabil güç değeri sunan, en uzun ömür gösteren programlar tercih edilmektedir. Kısaca özetleyecek olursak her araç en az yakıt tüketimi sağlayacak şekilde programlanmakta ve o tüketime göre de belirli bir güç bandında bırakılmaktadır.

Chip Tuning (araç yazılımı,ve programlaması) yapan mapperlar (yazılım mühendisleri) ise araç sahibinin beklentisine göre bu programı tamamı ile beklentiye doğru orantılı olarak değiştirmektedir. Yakıt tasarrufu veya daha fazla güç olarak beklentiye göre tekrar bu programlama yapılabilmektedir.

Profesyonel olarak mekanik tamir ve bakım yapan kişilerce ve birçok araç sahibiyle görüşerek yapılan araştırmalarda; Kaliteli firmalarca chip tuning (araç yazılımı) yapılan araçlarda sıkıntı problem çıkma ihtimali %1 seviyesinde dahi değilken halk arasında merdiven altı olarak adlandırılan yerlerde ve genel olarak araca dair bilgisi olmayan kişilerce yapılan işlemlerde de sıkıntı çıkma ihtimali bir o kadar yüksektir. Bunun sebebine gelecek olursak işlem yapılacak olan aracın KM durumu (aşınma oranı hesaplamak için) bakım aralığı ve düzeni, mevcut motor kondisyonu, mevcut aracın varsa problemleri göz önünde bulundurulmadan yapılır ve bu durumda ise sıkıntı çıkması kaçınılmaz olacaktır. Profesyonel kişilerce yapılan işlemlerde ise bu durumların tamamı göz önünde bulundurularak işlem yapılır veya negatif durumlarda uygulama yapılmaz. Dolayısı ile işlem yapılacak noktanızın ciddi referans ve bilinen biryer olması araç sahibi için daima bir güven sebebi olacaktır.

Sıklıkla karşılaştığımız bir başka durum ise %40 – %50 güç artışı ve %30 %40 yakıt tasarrufu gibi değerler ise sıra dışı olup böyle bir güç veya tüketim sağlamanın mümkün olmaması gerçeğidir. Araç motorlarının stabil çalışabilmesi için minimum ve maksimum değer bandları bu oranların daha altında kalmakta bu değerler standart motorlu araçlar için ise kısa vadede motor arızaları ortaya çıkartmaktadır. Bu gibi örnekler ise tüketicileri yanlış yönlendirmekte ve kötü izlenimler sağlamaktadır. Aracınıza profesyonel kişilerce yapılacak olan chip tuning hizmeti sizlere kesinlikle birçok artı yönde memnuniyet sağlayacak, motor ömrünüzde ise herhangi bir kısalma, problem yaşama gibi durumlar olmayacaktır.

Ecutech Chip Tuning ekibi olarak faaliyet gösterdiğimiz 2008 den bugüne kadar 35 il ve 40 adet farklı bayi ağımızla birlikte uygulama gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 27.000 binek araç, 5000 ticari araç ve 1000 e yakın ağır ticari araç referansımız ile daima hizmetlerimize aralıksız olarak devam etmekteyiz.

Aracınıza ve araç yazılımlarına dair merak ettiğiniz tüm konularda sizlere destek olmak için ve ayrıntılı bilgi için kahvemizi içmeye bayilerimize bekliyoruz.

Ecutech Chip Tuning & Remapping.

Back to top