Blog

Latest Industry News

Ecutech Chip Tuning – Araç Yazılımları – Otomobil Yazılımları – Ticari ve Binek Araç Yazılımları Hakkında Herşey

Araç Yazılım, Otomobil Yazılım,Ticari Araç Yazılım, Chip Tuning Hakkında Herşeyi tek başlık altında topluyoruz.

Bu yazımızda son günlerde yoğun olarak karşılaştığımız araç yazılımları hakkında sorulan tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız…

Öncelikle araç yazılımı,otomobil yazılımı,chip tuning nedir?

2000 li yıllardan sonra günümüzde üretilen her marka / model araçta, halk arasında araç beyni olarak adlandırılan (ECU – Electronic Control Unit) içerisinde aracı,araçta bulunan sensör ve aracın en ince ayrıntısı örneğin egzozdan atacağı zehirli gaz atım değerlerine kadar kontrol eden bir yazılım bulunmaktadır. Yani burada diyebilirizki araçların tamamında standart olarak bir yazılım zaten bulunmaktadır ve sonradan eklenen birşey kesinlikle değildir cümlesini net olarak kurabiliriz.

Araç yazılımları, Chip Tuning, Remapping gibi işlem yapan yazılım firmaları tarafından ise yapılan işlemler bilinçli olarak gerek araç mekaniği,gerek aracın meteryal ve dayanım güçleri bilinci ile yapıldığı sürece aracınıza ekstra olarak en ufak zararı olmayacaktır.

Peki yapılan işlemler nelerdir ? 

Araçlarda belirttiğimiz gibi mevcut olan bir MAP (Yazılım Haritası) bulunmaktadır. Bu map (yazılım haritaları) araç üretimi sırasında, aracın satışa açılacağı ülkeler, rakımlar, atmosfer değerleri, sıcaklık değerleri, o ülkelerde yakıt ve oktan değerleri baz alınarak ortalama standartlar ile kısıtlanmış olarak hazırlanmaktadır. Bizlerin yaptığı işlemler ise aracı bulunduğumuz ülke atmosferine,yakıt kalitesi ve diğer etkenlere göre yeniden modlamaktır.Mekanik herhangi bir işlem değildir.

En çok sorulan sorulardan birisi olan bu aracı mühendisler üretirken bunu hesaplamadı mı ?

Bu tip sorularınıza ise gerek biz, gerek ilgili markaların teknik destek departmanları tarafından alabileceğiniz ve doğru olan yanıt ise; Bu mühendisler elbette araç yazılımını hazırlarken gerek meteryal, gerek kullanılan malzeme kalitesi, gerek aracın satışta olacağı ülkelerdeki yakıt,hava,rakım gibi dengeleri hesaplayarak üretiyor. Ancak araç Afrika gibi +50 derece sıcaklık gören ülkede’de, Sibirya gibi -50 gören ülkede de satışa sunulmakta ayrıca bu ülkelerin tümünde araçlara garanti hizmeti sunulmaktadır. Mühendisler bunları baz alarak aracı ortalama değerlerin bile biraz altında bırakarak hem üretim sahibi firmanın garanti süresi kapsamında firmaya en az zarar ile aracın daha arızasız olmasını sağlamak hemde aracı tüm ülkelerde problemsiz olarak yolda yürütmektir.

Chip Tuning ile Yazılım arasındaki fark nedir ?

Yapılan işlemler aslında aynıdır. Chip Tuning veya Chip takmak gibi bir uygulama eski tip araçlarda aracın mevcut haritasına OBD (araç beyni bağlantı portu) üzerinden bağlanılamaması ve düzenlenecek haritayı oradan yüklenememesi sebebi ile Eprom adı verilen chip üzerinden destek alınması uygulamasıdır. Haricinde yapılan uygulama yine aynıdır.

Aslında ikiside araç yazılımıdır demek doğru olacaktır. Araç yazılımları, chip tuning, ticari ve binek araç yazılımları veya remapping denildiği anda araç sahibinin beklentisine göre aynı işlemin farklı yöntemler ile yapıldığını net olarak söyleyebiliriz. Örneğin güç için yapılan bir yazılım ile ticari araç yazılımı arasındaki fark buradan doğmaktadır. Ticari araçlarda güçten ziyade yakıt tasarrufu için uygulama yapılırken bu uygulamaya soft yazılım olarak halk arasında adlandırma verilmiştir. Güç için yapılan yazılımlara ise yine halk arasında hard yazılım olarak belirlenmiştir. Oysaki gerçek veri değerleri soft / hard değil uluslar arası normlarda Stage kategorisidir. Bu kategori ise şuana kadar 1 ile 5 aralığında değişmektedir.

Araç Yazılımı ile yakıt tasarrufu nasıl olur ?

Araç ne kadar güçlü olursa aracın gerek kalkışlarda tükettiği aşırı yakıt gerek normal ve sabit hızlarda tükettiği yakıt değerleri değişecektir. Buna örneklendirme yapacak olursak 1500 kg bir aracı 100 HP (HP = Horse Power) (Beygir) bir gücün kaldırma kuvveti ve zorlanması ile 150 HP lik bir gücün kaldırması ve zorlanması farklı olacaktır. Burada ise araç ne kadar az zorlanırsa o kadar az yakıt tüketir ve ne kadar çabuk sabit bir hıza ulaşırsa o kadar daha çabuk yakıtı az yakmaya başlaması anlamına gelecektir.

Araç yazılımı, Chip Tuning, Remapping gibi yaptığımız işlemler ile bu dengeleri araç sahibinin daha çok tasarruf veya daha güç beklentisine göre ayarlamakta ve %100 memnuniyet garantisi sunmaktayız. Kuruluşumuzdan bu yana uygulama gerçekleştirdiğimiz 15.000 den fazla araç referansımız ile hizmetlerimiz 32 il 36 farklı noktada aralıksız olarak devam etmektedir.

Tüm bayilerimiz aracılığı ile araç yazılımı, ticari ve binek araç yazılımları, dizel partikül filtresi iptali, egr iptali, lambda sensörü iptali, maf sensörü iptali, nox sensörü iptali, gibi güç yazılımı, yakıt ekonomisi yazılımı veya arıza çözümü gibi tüm hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

Back to top